Създавайки интериор във функционален стил, ще опростите живота, ще превърнете грижата за дома в удоволствие и ще имате повече време за почивка.
История на стила
Функционализмът възниква в Германия в началото на 20-ти век като архитектурно течение. Въпреки това, скоро започва да се използва активно в интериора. Основател е В. Гропиус, който вярва, че всяко нещо трябва да има практическа функция, в същото време да бъде красиво и да има достъпна цена. Гропиус създава собствено училище, където учи своите студенти как да проектират сгради с акцент върху удобството. Според него основният принцип на функционализма – формата, трябва да се определя от функцията. Скоро този стил се разпространява по целия свят.
Характерни особености на функционализма
Стилът съчетава простота, сбитост, висока практичност и непредсказуемост. Цветовата схема е предимно светла. Особено често се среща белия цвят. Въпреки това е възможно използването на ярки акценти – червено, зелено, синьо и други.
Материалите и облицовките във функционален стил трябва да бъдат практични и трайни – бетон, тухла, дърво, метал и т.н. Стените обикновено са покрити с тапети, завършени с панели или измазани. Подовата настилка е ламинат, паркет или теракот. Таванът е най-често разположен на няколко нива и е с вградено осветление. Многоетажните конструкции са добре дошли.
Мебели и текстил
Меката мебел за дневната е по-добре да бъде модулна. Вместо легло, използвайте разтегателен диван или сгъваем стол. Масите са с плъзгащи се конструкции. От местата за съхранение най-подходящи се смятат вградените гардероби с допълнителна система за вграждане. Телевизорът са монтира на стената със скоби. Във функционализма няма място за маси за кафе и шкафове за телевизори. Минимализмът в обзавеждането се спазва строго. Ролята на завесите изпълнява функцията и на щори.
Пространствено зониране
Функционалните части на интериора се разделят посредством подвижни прегради от стъкло или текстил. Ако е необходимо, преградите може да се движат или прибират. Окаченият дизайн на тавана осигурява усещане за пространство.
Осветление
Ако липсва естествена светлина в закритото пространство, тя се компенсира с изкуствена. Източниците на светлина от системите за осветление могат да бъдат разположени на различни нива. Важно е внимателно да се разгледа броя, местоположението и дизайна на осветлението.
Текстилен дизайн
Текстилният дизайн трябва да бъде направен от естествени тъкани. Целта на функционализма е да създаде удобно, хармонично пространство за живот. Спално бельо, завивки, покривки за маси, тапицерии, килими и завеси се изработват от прости естествени материали. Най-добрият избор би бил тъканите от лен. Подобен дизайн ще позволи създаването на благоприятен за хората микроклимат и стилизиране на пространството без претоварване.
Украса
Интериорът на функционалния стил използва лаконичен декор – монохромни килими, красиви вази, строги форми, часовници и лампи. Интересно допълнение към интериора са огледалата и картините в метална рамка.