Планирате да създадете собствен бизнес? Идеята е само началото. След като определите дейността, в която искате да се развивате, изберете мястото и осигурите финансиране, идва ред и на наистина трудната част — да развиете своята дейност и да печелите от нея.
За да реализирате целите си, трябва да вземете предвид следните фактори. Вижте най-важните сред тях.
1. Проучете конкуренцията
Следете внимателно как се развива конкуренцията. И се учете от тях. Едно от предимството на успешния предприемач е, да познава пазара и в същото време да знае какво предлагат конкурентите му. Старайте се винаги да бъдете една крачка пред останалите и да предлагате високо качество на услугите си. Това със сигурност ще допринесе за успеха на вашия бизнес.
2. Бъдете гъвкави
Умението да бъдете гъвкави и да имате възможност да отговорите на развиващия се пазар е от огромен плюс. Например, ако развивате посредническа дейност с жилища, обърнете внимание на това, какво търсят вашите клиенти — жилища с обзавеждане или без. Бърз договор с опитен дизайнер, който да обзаведе жилището с минимум средства, без да ощетява твърде много бюджета им, несъмнено ще привлече интереса към вас. Освен това клиентите ви ще бъдат повече от доволни от далновидността ви и несъмнено ще ви направят популярни.
Ако пък имате производствен център за храни, предложете като услуга доставка по домовете, а цената на доставката може да бъде включена в общата калкулация на разходите. Отново ще сте проявили гъвкавост, а в същото време, предлагате и втора възможност за развитие.
3. Не влагайте всичките си спестявания
Някои предприемачи избират да вложат всичките си спестявания в своето начинание, като по този начин рискуват да загубят всичко. Когато стартирате собствен бизнес, постъпете като Доналд Тръмп—50% собствен капитал и 50% банково финансиране. Останалите си спестявания или вложете в някой фонд с гарантирана доходност, за да ви трупат лихви и да сте спокойни за парите си, или просто да ги оставите на спестовен влог. Ще имате достъп до тях по всяко време, а в същото време няма да се тревожите, в случай, че плановете ви се объркат.
4. Спечелете доверието на клиентите си
Умението да отговорите на търсенето на пазара и да задържите доверието на клиентите си са от най-голямо значение. Сертифицирайте се по стандарт за управление на качеството – ISO 9001 и можете да използвате това, като показател, че сте конкурентоспособни. Някои фирми изискват това от чуждестранните си партньори и ако бизнесът ви е свързан с търговия извън границите на страната, добре е да разполагате с подобен сертификат, който би ви послужил по-добре от всякакви препоръки.
5. Рекламирайте се
Популяризирайте бизнеса си в социалните мрежи, рекламни групи и по всякакъв възможен начин. Листовки, флаери, плакати — накарайте хората да ви забележат и да чуят за вас. Ако нямате много средства, в социалните мрежи рекламата е безплатна. Тунинг върху колата, който да има рекламни стикери на бизнеса ви също е от полза. Имате самоходна реклама, която ще бъде видяна от целия град. И разбира се – визитки. Задължително ги включете към рекламната си стратегия. В противен случай никой няма да ви обърне внимание.