Може и да имате известен опит с резервоарите за вода, а е възможно да ви се налага да използвате такъв за първи път. Обикновено водните резервоари са с хоризонтално или вертикално разположение. Те са затворени и изолирани съдове с цилиндрична или понякога правоъгълна форма.
Често се срещат в райони, където водоснабдяването е усложнено или напълно възпрепятствано. Не е изключено обаче да видите резервоар за вода в близост до някоя фабрика или завод, защото тези съдове намират приложение в някои промишлени отрасли като: хранително-вкусова индустрия, строителство, химическа и минно-добивна промишленост.
Разбира се, резервоарите за вода се използват и в земеделието. С тяхна помощ се напояват цели райони, засадени с растителни култури.
Всичко това е от значение, когато трябва да изберем резервоар, защото крайното решение за покупка е в зависимост от нуждите, които искаме съдът да изпълнява. Добре и да имаме предвид, че освен материалът, от който са направени, те се различават и по вместимостта си.
Цената на пласмасовия резервоар за вода е по-ниска, което може да се счете за плюс. Като други важни предимства могат да се посочат също по-малкото тегло и по-лесното пренасяне от едно място на друго.
Резервоарите за вода, направени от полимери като полипропилен и полиетилен, са устойчиви на силни механични въздействия, на условията на външната околна среда и разбира се на слънчевата светлина.
За хора, живеещи във вилни зони, този тип водоснабдяване не е рядкост. Те си купуват резервоар с цел поливане и миене. Водата не се използва за пиене по принцип. Възможно е и съхранението на дъждовна вода.
Освен вилните зони, някои по-малки градове и села също страдат от лошо водоподаване. Дори и по време на рементни дейности, може да се появи непременната нужда от воден резервоар за домакински нужди.
Обикновено резервоарите са подходящи както за чисти води, така и за отпадни – например изгребни септични ями. Сред тях има такива, които са предназначени за монтаж под земята. На пазара със сигурност могат да се открият всякакви видове.