Как се лекува парадонтоза?

Пародонтозата е хроничното възпаление на венците и челюстната кост . Причинява се от бактерии и бавно разрушава естествения апарат за задържане на зъбите в устната кухина. В най-лошия случай отстъпващите венци (рецесия на венците) могат да доведат до загуба на напълно здрави зъби.

Има много начини за лечение на пародонтоза. Това включва стоматологични методи за лечение като механично почистване на засегнатите зъби, както и медикаментозно лечение за борба с бактериите. В тази странциа може да прочетете задълбочено обяснение на заболяването пародонтит https://virtue-dentalcenter.com/service/лечение-на-пародонтоза/

Във всички случаи задължителното здравно осигуряване покрива разходите само в ограничена степен. Основното лечение се покрива от здравната застраховка, но не и важните профилактични мерки за предотвратяване на развитието на пародонтоза. Професионалното почистване на зъбите е едно от тях. Цялостното отстраняване на зъбен камък, от друга страна, се заплаща от задължителното здравно осигуряване.

Ако се желае първокласно лечение, стоматологичният пациент сам поема допълнителните разходи. Разходите могат бързо да достигнат няколкостотин лева. Можете да направите това и с помощта на допълнителното ви здравно осигуряване, ако имате такова.

Причината за появата на парадонтоза обикновено е лошата хигиена на устната кухина, но пародонтитът е многофакторно заболяване. Рисковите фактори включват тютюнопушене, генетично разположение и диабет.

Пародонтозата първоначално не е болезнена и често се открива късно. Ако не се лекува, първоначално може да настъпи кървене и нагнояване, в дългосрочен план това води до загуба на костна маса и загуба на зъби. Зъболекарите разграничават лека, умерена и тежка форма на пародонтоза. Всеки втори възрастен е засегнат. Пародонтозата е водещата причина за загуба на зъби при възрастни.

Лечение на пародонтоза: какво се прави?

Лечението на пародонтоза е разделено на три части: има предварително лечение, след това действителната терапия и накрая последващо лечение.

Предварителната обработка: В първата фаза на лечението пациентите получават инструкции за собствената си хигиена на устната кухина, за да могат ежедневно да отстраняват възможно най-пълно бактериалната плака. Меките и твърди отлагания също се отстраняват в стоматологичната практика. Дразнещи фактори като изпъкнали граници на запълване или кариес също се отстраняват. Ако е необходимо, кореновите канали се запълват или зъбите, които не си струва да бъдат запазени, се вадят преди основната фаза.

Систематичната пародонтална терапия: Зъболекарят премахва плаката от труднодостъпните венечни джобове и раздвоенията на корените, от повърхностите на зъбните шийки и корените на зъбите. Венците се разрязват при възпалените зони и се сгъват назад, за да могат по-лесно да се достигнат зоните, които трябва да се почистят. Ако пародонтитът е атакувал костта, тя може да бъде изгладена отново. Накрая венците се зашиват, така че да прилепват плътно към зъба.

Последващо лечение: редовно се проверяват зъбите и венците, измерват се джобовете на венците и се отстранява плаката. Тази последваща грижа технически се нарича „поддържаща пародонтална терапия“. Интервалите зависят от тежестта на заболяването. Тъй като, според мнението на специализираните дружества, сътрудничеството на пациентите е от решаващо значение за успеха на лечението, препоръките за стоматологична помощ у дома винаги са важни.