Указания, които могат да ви помогнат при избора на детски играчки

джъмбо-шоп

Най добрата играчка, освен че забавлява, е и играчка, която подобрява някои от уменията, които детето развива в момента. Защото добрата детска играчка, освен че забавлява, е и играчка, която подобрява някои от уменията, които детето развива в момента.

Видове игри

Класически играта се класифицира според различните умения, които стимулира. Важно е да ги познаваме, тъй като това ще ни позволи да предложим на детето различни видове играчки и дейности, които насърчават различни мозъчни области, без да се повтарят.

1.Манипулативна игра или игра с фината моторика: този вид игра е една от първите, които се появяват. С него детето се опитва да взема неща с ръце и да взаимодейства с тях. Играчките от този тип са блокове за подреждане или съвпадащи елементи. Този вид игра насърчава сръчността на ръцете и е добро упражнение преди писане.

2.Физическа или груба двигателна игра: в този случай тя се появява малко по-късно, особено когато детето е в състояние да ходи.  Този тип игра стимулира двигателните умения и координацията на цялото тяло. Играчките от този тип са топки, триколки или извита дъска.

3.Символична или референтна игра: при този вид игра детето интерпретира социални роли и симулира ситуации от реалния живот, като това е и добър стимул за въображението му. В тази група можем да намерим кукли, коли или комплект за кафе.

4.Артистична игра: включва всички дейности, които развиват творчеството и въображението на детето. Играчките от този тип са пластилин, бои, музикални инструменти или костюми.

 5.Концептуална или лингвистична игра: по време на този вид игра детето извършва поредица от умствени процеси, насочени към решаване на загадки или решаване на проблеми. Пъзели, настолни игри и игри с карти са някои от примерите.

Въпреки това, играчките често стимулират няколко мозъчни области или умения едновременно. Например кухненският комплект стимулира както символичната игра (детето тълкува, че приготвя храна), така и фината моторика (тъй като изисква двигателни умения на ръцете, за да не паднат различните части). От друга страна, едни и същи играчки, в зависимост от възрастта на детето, могат да оказват по-голямо влияние върху един или друг вид игра; например комплектът от строителни блокчета за едногодишно дете ще служи за трениране на фината моторика, а по-късно, на три или четиригодишна възраст, същата играчка може да се използва за създаване на работилница, в която да се ремонтират автомобили, и следователно да бъде част от референтната игра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *